تکنیک دیگوغژه در آشپزی فرانسوی Dégorger

تکنیک دیگوغژه در آشپزی فرانسوی Dégorger


تکنیک دیگوغژه یک تکنیک بیسیک در آشپزی فرانسوی میباشد که ما ایرانی ها هم خیلی از آن استفاده میکنیم.شاید فقط نام آن را ندانیم.این تکنیک به خاصیت رطوبت زدایی نمک بر میگردد.دیگوغژه به فرایند نمک پاشیدن برروی سبزیجاتی مانند خیار،کلم،کدو،بادمجان گفته میشود.آب اضافی آنها گرفته میشود و برای پخت و پز آماده شوند. جدای از سبزیجات با پروتئین ها هم این عمل را میکنند تا خون و نا خالصی ها از آنها جدا شود.

مطمئنا دارید به این فکر میکنید که ما چنین عملی را با بادمجان انجام میدهیم !!! بله دست است و این همان علمی است که به ان معتقد هستم و سینه به سینه انتقال داده شده است.

یا در جنوب کشور ماهی را بعد از تمیز کردن برای مدتی نمک میپاشند تا  طعم بگیرد و خون های اضافی از ان خارج شود!!این ها مواردی از استفاده این تکنیک در کشور خودمان است.

در آخر این نکته را یاداور بشوم که به علت استفاده از نمک زیاد در این تکنیک حتما حتما بعد از خارج شدن اب اضافی از مواد و اتمام مراحل در نمک خواباندن(دیگوغژه )مواد مصرفی را شسته و در ابکش یا پارچه تمیز قرار میدهیم تا اب اضافی گرفته شود زیرا اگر این کار را انجام ندهیم جز طعم شوری چیزی برای ما باقی نخواهد ماند.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *